drskipФілологам, що вивчає природу словотворення, добре відомо, що корінь визначає не тільки фонетичне спорідненість слів, він поєднує їх у смислові групи.

На прикладі нас цікавить слова "шале" спробуємо зробити короткий аналіз групи однокореневих французьких слів, маючи на меті виділити смисловий походження слова «шале». Chale-шаль; Chale - швейцарський будиночок в горах шале; Chaleur-жар, теплота; Chaleureusement-гаряче, сердечно, з жаром. 

А теперь воспользуемся этими словами, как художник красками, и вообразим себе следующую картину. Зимний заснеженный пейзаж. Звенящий и улетающий ввысь, к мерцающим звездам, хруст морозной ночи. Жарко освещенные окна шале, сердечно приглашающего войти и занять свое место в старом кожаном кресле у пылающего камина. Горячий глинтвейн. Тепло стариной шерстяной шали.

А тепер скористаємося цими словами, як художник фарбами, і уявімо собі таку картину. Зимовий засніжений пейзаж. Дзвінкий і відлітаючий увись, до мерехтливим зіркам, хрускіт морозної ночі. Жарко освітлені вікна шале, серцево запрошує увійти і зайняти своє місце в старому шкіряному кріслі біля палаючого каміна. Гарячий глінтвейн. Тепло старовиною вовняний шалі. Високий цокольний поверх завжди зводився з каменю. Це пояснювалося необхідністю надійно захищати будинок від холоду, вологи, снігу і, що найважливіше, будувати фундаменти і стіни цокольного поверху на будь-якому гірському схилі. Усі наступні поверхи, як правило, перший і мансардний, збирали з масивного бруса хвойних порід (сосна, модрина). Дерево з часом під впливом зовнішнього середовища: вітру, снігу, дощів, сонця, холоду - ставало природним шляхом зовсім темним, просмоленими.

Читати далі →